Prezentace knihy: Tak napřesrok v Marienbadu

In Next Year in Marienbad, Mirjam Zadoff (NS Dokumentationszentrum München) writes the social and cultural history of Carlsbad, Franzensbad, and Marienbad as Jewish spaces. Secular and religious Jews from diverse national, cultural, and social backgrounds mingled in idyllic and often apolitical-seeming surroundings. During the season, shops sold Yiddish and Hebrew newspapers, kosher kitchens were opened, and theatrical presentations, concerts, and public readings catered to the Jewish clientele. Yet these same resorts were situated in a region of growing hostile nationalisms, and they were towns that might turn virulently anti-Semitic in the off season.

The Czech version of Mirjam Zadoff’s book was published in the book series Jews – History – Memory (publishing house Nakladatelství Lidové noviny) this year. Copies of the Czech version will be sold after the lecture.

V knize Tak napřesrok v Marienbadu popisuje Mirjam Zadoff společenský a kulturní život v Karlových Varech, Františkových Lázních a Mariánských Lázních od konce 19. stol. do 30. let 20. stol. jako centrum židovského života. Sekulární i praktikující Židé různých národností a mnoha odlišných kulturních i společenských vrstev se zde setkávali v idylickém a často na povrchu apolitickém prostředí. Během sezóny prodávaly obchody na kolonádě noviny v jidiš i v hebrejštině, otevřeny byly košer restaurace a židovským hostům byla nabízena speciální divadelní a hudební představení. Tato oblíbená židovská centra se však nalézala v místech rostoucího nepřátelského nacionalismu. Mimo sezónu bývala stejná města občas dějištěm prudkých antisemitských konfliktů.

Mirjam Zadoff je ředitelkou Dokumentačního centra historie národního socialismu v Mnichově. Kniha vyšla v knižní řadě Židé-dějiny-paměť Nakladatelství Lidové noviny a bude na místě k zakoupení. Prezentace proběhne v angličtině.

3. prosince 2018 od 18 hodin, Židovské muzeum v Praze (Maiselova 15, Praha 1, auditorium OVK ve 3. patře)

Pozvánka ke stažení

Tematické weby

Košík