Výstava 18–18: Století státního svátku

Galerie Věda a umění (Národní 3, Praha 1)
7. května – 20. července 2018
Akademie věd ČR, Středisko společných činností AV ČR, Masarykův ústav a Archiv AV ČR, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, Historický ústav AV ČR a Sociologický ústav AV ČR

Výstava nabízí jedinečný pohled na symbolické datum 28. října. Očima historiků zprostředkovává nejen samotné formy svátku a jeho oslavy, které se v průběhu let 1918–2018 několikrát výrazně proměnily pod vlivem politických a společenských transformací, ale především jeho interpretaci či vnímaní jeho významu v současnosti.

Expozice nabízí dosud neznámé exponáty z archivů, fondů a sbírek historických ústavů Akademie věd ČR, autentické zvukové záznamy z Centra orální historie Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, fotografie a plakáty neznámých autorů z dokumentačních sbírek, historické dokumenty nebo dobový audiovizuální materiál. Řada exponátů a dokumentů byla pro výstavu též získána z dalších archivních a muzejních institucí z ČR. Ve spolupráci s Centrem pro výzkum veřejného mínění představuje nejnovější sociologickým výzkum „Občané o osobnostech, obdobích a událostech česko-slovenské historie od vzniku ČSR po současnost“. Výstava je přístupná zdarma a nabízí bohatý doprovodný program v podobě tematických komentovaných prohlídek z řad odborníků AV ČR. Expozice bude pro návštěvníky otevřena také v rámci Muzejní noci.

Doprovodný program: 

Komentované prohlídky pro veřejnost

Komentované prohlídky pro školy

Pro komentované prohlídky pro školy je třeba učinit rezervaci na kopecka@ssc.cas.cz.

Podrobnější informace naleznete v tiskové zprávě.

Mediální ohlasy:

 

Tematické weby

Košík