9th Annual Meeting of the Memory Studies Association Beyond Crises: Resilience and (In)stability

Zveme na 9. výroční konferenci Asociace pro paměťová studia, která se uskuteční 14.–18. července 2025 v prostorách Univerzity Karlovy a AV ČR. Téma konference zní: Za hranice krizí: Odolnost a (Ne)stabilita a účastnictvo z celého světa se bude zabývat tím, jak si společnosti pamatují krize, jak na ně reagují a jak se z nich zotavují, a to v minulosti i současnosti.
Kulturní program se uskuteční celkem na jedenácti pražských lokacích. Konference připomene také několik významných výročí, včetně konce druhé světové války (1945), ukončení války ve Vietnamu (1975) a genocidy v Srebrenici (1995). Tato výročí budou tvořit pozadí pro diskuze o paměti, spravedlnosti, stávajících společenských výzvách a globálním dopadu historických traumat.

Hlavní tematické okruhy:

Paměť, politika a společenská transformace
Trauma, násilí a odolnost
Digitální paměť a vzdělávání
Zdraví, životní prostředí a ekonomické paměťové krajiny
Teorie a metody studia paměti
Paměťové procházky i výstava Hlasy paměti

Program nabídne úvodní přednášky významných osobností – prof. Astrid Erll, přední odbornice v oblasti paměťových studií z Univerzity Johanna Wolfganga Goetheho ve Frankfurtu, a Georgiho Gospodinova, laureáty Bookerovy ceny za rok 2023, renomovaného bulharského spisovatele, básníka a esejisty. Součástí konference budou také panelové diskuze, tematické výstavy, filmová promítání a další doprovodný program. Pozornost si zaslouží předkonferenční výstava „Hlasy paměti“ v Kampusu Hybernská, na níž mezinárodní umělkyně a umělci představí díla na témata dědictví, tělesnosti a solidarity prostřednictvím různých uměleckých médií. Účastníci se také mohou zapojit do komentovaných paměťových procházek Prahou, které odhalí skryté vrstvy historie města. Tyto procházky jsou po předchozí domluvě otevřeny rovněž novinářům a novinářkám.

Podrobnosti a registrace

Tematické weby

Košík