(Bez) práce po sametu. 90. léta pohledem dokumentárního filmu II.

Ústav pro soudobé dějiny AV ČR ve spolupráci s Národním filmovým archivem pořádají přehlídku dokumentárních filmů z produkce Nadačního fondu Film & Sociologie nabízejících originální pohledy na vývoj českých měst po roce 1989. Koná se ve čtvrtek 1. prosince 2022 od 18 hod v kině Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha 1.

Přechod k tržnímu hospodářství po roce 1989 výrazně ovlivnil oblast práce. Měnily se dřívější pracovní návyky a předpisy, do éry kapitalismu však přešly také některé starší fenomény, jako zaměstnávání zahraničních pracovníků, a získaly tak nový význam. Filmová projekce se bude věnovat dvěma výrazným dobovým tématům spojeným se světem práce – vietnamským dělníkům a dělnicím v Československu a způsobům, jakým se občané Československa vyrovnávali s pro ně dosud neznámým zážitkem nezaměstnanosti. Oba filmy budou uvedeny referátem. Po projekci následuje diskuse.

Projekce se koná s podporou Strategie AV21, program č. 23 Město jako laboratoř změny; stavby, kulturní dědictví a prostředí pro bezpečný a hodnotný život.

Program:

Bez místa
Režie: Petr Slavík
Československo 1992 / 42 min. / HD
Úvod: Jakub Rákosník

Cuos song o ubitovna
Režie: Petr Václav
Československo 1992 / 36 min. / HD
Úvod: Vítězslav Sommer

Tematické weby

Košík