Výstava: Parlamentní dění objektivem poslankyně Dagmar Hochové: Česká národní rada ve fotografiích z let 1990–1992

Srdečně zveme na výstavu Parlamentní dění objektivem poslankyně Dagmar Hochové: Česká národní rada ve fotografiích z let 1990–1992. Zcela unikátní soubor fotografií je k prohlédnutí každý všední den od 10 do 18 hodin v Galerii Věda a umění v budově Akademie věd ČR (Národní 3, Praha 1), a to až do 18. srpna 2023.

Dagmar Hochová (1926–2012) byla česká dokumentární, portrétní a reportážní fotografka. Pracovala jako fotografka na volné noze pro obrazové časopisy i knižní nakladatelství. V roce 1990 byla za Občanské fórum zvolena poslankyní České národní rady. Během dvou let, které strávila v poslanecké lavici, pořídila snímky, které se od běžných politických fotografií liší jedinečným propojením političky a profesionální umělkyně v jedné osobě. Jako poslankyně nebyla odkázána na místa pro fotografy. Bez dovolení fotila z poslanecké lavice, fotila na poradách politických klubů, v kuloárech, na soukromých oslavách. Pomáhalo jí, že po desetiletí patřila do pražské umělecké společnosti a že klíčoví lidé nové politické scény jí dobře znali a měli k ní důvěru,“ vysvětluje Tomáš Zahradníček, který se podílí na digitalizaci celé fotografické sbírky Dagmar Hochové a dodává: „Fotografie tak přinášejí zcela nový materiál pro analýzu procesů parlamentní i národní emancipace, jakož i propojování sfér politiky a umění.“

Výstavu připravila Kancelář Poslanecké sněmovny ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně a Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i.

 

Tematické weby

Košík