Institute of Contemporary History
Renata Berkyová, Kateřina Čapková, Helena Sadílková
450 Kč
KoupitJan Hauer jako významný člen komunity českých Sintů dlouhá léta shromažďoval staré rodinné fotografie a archivní dokumenty dokládající život a osudy svých předků. Přivedl ho k tomu i jeho otec, kterému v koncentračním táboře v Auschwitz-Birkenau zahynuli nebližší příbuzní včetně jeho předválečných dětí, a on se pokoušel zjistit více o jejich osudu. Výsledkem dlouholetého úsilí je unikátní fotografická sbírka spojená s vyprávěním o jeho blízkých a s představením historie rodiny na základě archivních dokumentů.
Kniha je zároveň svědectvím o životě sintských rodin, které po staletí spoluutvářely dějiny českých zemí a vyrovnávaly se s dějinnými události, jež je mnohdy velice drastickým způsobem zasáhly. Jan Hauer tak svým nesamozřejmým rozhodnutím zveřejnit část svého archivu a poodhalit tak život „svých lidí“ představuje knihu, která není jen oslavou života a naděje, ale vede i k zamyšlení nad temnými stránkami české historie.
Obsah knihy lze rozdělit na tři části. Vzpomínky Jana Hauera se zakládají na rozhovorech, které s ním po několik let natáčely Kateřina Čapková a Helena Sadílková a které do konečné podoby připravila Helena Sadílková. Významnou složkou knihy je zhruba 150 unikátních fotografií ze sbírek pana Hauera, které dokumentují život členů rodiny od počátku 20. století. Jejich výběr konzultovaný úzce s rodinou Hauerových a popisky měla na starosti Renata Berkyová. Třetí částí je příběh rodiny Hauerovy na základně rozsáhlého archivního výzkumu, který s využitím dokumentů shromážděných již Janem Hauerem provedla Kateřina Čapková.
BERKYOVÁ, Renata – ČAPKOVÁ, Kateřina – SADÍLKOVÁ, Helena (eds.). Jan Hauer Moji lidi. Praha: Nakladatelství KHER, z. s.; Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i.; Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, 2024. 316 s. ISBN 978-80-87780-44-2 (KHER, z.s.), 978-80-7285-290-1 (USD AVČR, v.v.i.).