News

Hlavní stránka » Úvodní stránka »

Velké naděje, projekty, omyly – snahy o pochopení a ovládnutí přírody v minulosti a dnes

Ústav pro soudobé dějiny jako nový organizační člen konferenčního projektu Naše společná přítomnost zve na konferenci o vztahu člověka a přírody v historii a dnes (a také v budoucnu), která se koná na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy 31. března – 1. dubna 2016. Podrobnosti najdete na http://www.ecoology.org/nase-spolecna-pritomnost-2016/o-konferenci. Pro registraci (není spojena s žádným konferenčním poplatkem) použijte formulář dostupný na http://goo.gl/forms/t0oLQcMt5L.


Czech Journal of Contemporary History

The Institute for Contemporary History is pleased to announce it has just released the third volume of its English-written academic journal. The main aim of the Czech Journal of Contemporary History is to offer interesting and indeed important studies, essays, reports and reviews (previously mostly published in the Soudobé dějiny journal) in English to the broad international readership interested in contemporary Czech and Central European history and thus contribute to the academic discussion on the international level. The third volume of the journal in question can be downloaded in full here.


Homines Scientiarum. Třicet příběhů české vědy a filosofie. I–V.

Dovolujeme si upozornit, že vyšel komplet pěti knižních svazků a pěti DVD přinášejících třicet portrétů osobností české vědy a vzdělanosti ve 20. století. Jedná se o výsledek projektu, na němž spolupracovaly Ústav pro soudobé dějiny AV ČR (Kabinet dějin vědy) a Filozofická fakulta Univerzity Pardubice. Více viz tiskovou zprávu.


Po vítězství v Americe uspěla hra českých vědců i v Evropě

Výuková simulace Československo 38–89: Atentát, kterou vyvinuli odborníci z Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s Ústavem pro soudobé dějiny Akademie věd ČR, získala první cenu v prestižní soutěži European Conference on Games Based Learning 2015, pořádané v norském Steinkjeru.


„Mezi státním plánem a badatelskou svobodou. Etnologie ve střední Evropě v letech 1945–1989“

Dovolujeme si Vás pozvat na mezinárodní konferenci, která se bude konat v Praze 17.–18. března 2016 a kterou společně organizuje Etnologický ústav AV ČR, Masarykův ústav a Archiv Akademie věd AV ČR a Ústav pro soudobé dějiny AV ČR. Call for papers a další informace naleznete zde.


Publications / Edited recently

  
A History of the Czechoslovak Ocean Shipping Company 1948-89
  
Velvet Revolutions. An Oral History of Czech Society
  
Thinking Through Transition
  
Homines scientiarum I–V

 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Československo 38-89 Němečtí odpůrci nacismu v Československu jewishhistory.cz výzkumný projekt KSČ a bolševismus Disappeared Science

Current events in picture
XXII. mezinárodní kongres historických věd (ICHS) v čínském Jinanu

more...