Past in the Making. Recent History Revisions and Historical Revisionism in Central Europe after 1989

Michal Kopeček

Kolektivní monografie zabývající se fenomény historického revizionismu, přehodnocovaní a sporů o výklad soudobých dějin ve střední a východní Evropě v posledních dvou desetiletích. Vedle analýz zabývajících se obecně problematikou historického revizionismu, jeho politického, právního či epistemologického rozměru lze v publikaci nalézt řadu studií sledujících otázky politiky dějin, vztahu historických reprezentací a paměti popř. jejich vlivu na redefinice národních identit v mnoha zemích regionu od Německa a Česka až po Ukrajinu a Estonsko.

Historical revisionism, far from being restricted to small groups of ‘negationists,’ has galvanized debates in the realm of recent history. The studies in this book range from general accounts of the background of recent historical revisionism to focused analyses of particular debates or social-cultural phenomena in individual Central European countries, from Germany to Ukraine and Estonia.

KOPEČEK, Michal (ed.). Past in the making: Recent history revisions and historical revisionism in Central Europe after 1989. Budapest: Central European University Press, 2008. 264 pp. ISBN 9789639776029.

Past in the Making. Recent History Revisions and Historical Revisionism in Central Europe after 1989

Zavřít obsah publikace

Obsah 1Obsah 2

Zavřít obsah publikace

Další publikace autorů

Michal Kopeček

Tematické weby

Košík