Záznam online konference
Centrum dějin vědy Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR si Vás dovoluje pozvat k poslechu a nahlédnutí do příspěvků z konference, která se uskutečnila online ve středu 21. 10. 2020. Konference se věnuje publikaci Rovnocennost evropských plemen a cesty k jejich ušlechťování, vydané v řadě popularizačních příruček II. třídy České akademie věd a umění v Praze roku 1934. Kniha bývá vnímána jako první evropský veřejný protest proti rasové ideologii ve vědecké práci, zejména nacistické rasové hygieně. Ústřední teze, zformulované zejména Jindřichem Matiegkou a propagované na mezinárodním fóru Tomášem Garrigue Masarykem, měly posléze stát i u kořenů Prohlášení o rase, schváleného UNESCO v roce 1950, mj. za účasti Clauda Lévi-Strausse.
Konferenční jednání si kladlo za cíl tuto československou mezioborovou demonstrativní akci usilující o mezinárodní ohlas nejen připomenout, ale především zhodnotit její kořeny a ohlas a zasadit ústřední teze, argumentační strategie a hlavní aktéry do kontextu dobového antropologického a eugenického myšlení.
Konference se původně měla konat na půdě Etnologického ústavu AVČR v. v. i., Vzhledem k okolnostem spojeným s aktuální epidemiologickou situací jsme však nakonec zvolili formu volně přístupných online prezentací s podcasty. Abstrakty a odkazy na jednotlivé příspěvky k zhlédnutí a poslechu najdete níže v programu.
Věříme, že i v takto limitované formě Vás náš konferenční program zaujme – a budeme se těšit, že navazující diskusi budeme moci zorganizovat v širším kruhu. Na jaro 2021 plánovaná panelová diskuse/workshop by pak měla vytvořit prostor pro kritické zhodnocení prezentovaných tezí. Výsledkem této diskuse by pak měla být kolektivní monografie.
Dovětek aktualizační
V našich příspěvcích se samozřejmě v mnoha kontextech vyskytuje pojem „rasa“. S výjimkou dobových citátů, které zde podrobujeme rozboru, jde o analytický koncept, a jako takový ho zde s vědomím všech jeho limitů používáme – s odkazem na věcnou glosu německého kolegy: „Wissenschaftliche Konzepte sind durch einen konkreten Entstehungskontext gekennzeichnet und keineswegs per se universell.“ Matthias MIDDELL, Kulturtransfer und Historische Komparatistik – Thesen zu ihrem Verhältnis. Comparativ 10 (2000), Heft 1, s. 9.
Konferenční příspěvky
- DUCHÁČEK, Milan: Úvodní slovo – Nechtěný návrat ,,rasy“
- ŠIMŮNEK, Michal: „Zásadní kontroverze“ Pokusy čelit nacistické rasové doktríně v oblasti přírodních věd: Československo, 1933–1938.
- KŘÍŽOVÁ, Markéta: Aleš Hrdlička a globální kontext českého antropologického a eugenického myšlení
- POJAR, Vojtěch: Rovnocennost evropských plemen a vědecké sítě ve střední Evropě: Transnacionální perspektiva
- OVČÁČKOVÁ, Lenka: Vztah k člověku i veškerenstvu: Karel Weigner a jeho ideová provázanost s Ernstem Haeckelem
- DVOŘÁČKOVÁ, Věra: Ladislav Haškovec a jeho pojetí praktického uplatnění eugeniky
- HERZA, Filip: Ne/rovnocennost evropských plemen: Vojtěch Suk, rasová antropologie Rusínů a (koloniální) vládnutí v meziválečném Československu
- SUCHOMELOVÁ, Marcela: Pestrá (re)produkce typů: Plickův krojovaný fotoportrét jako kánon zdokonalování a vylepšování „národní“ (re)prezentace
- DUCHÁČEK, Milan: Duchovědný apendix: Niederle, Chotek, Horák a problém rasy ve vědách o kultuře
Konferenční program/abstrakty
Příspěvky z konference, prezentace a podcasty uvedené v tomto konferenčním programu (pokud není výslovně označeno jinak) jsou výstupem z výzkumného projektu Centra dějin vědy Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky v. v. i., GA 19-03474S Evolucionalismus, nacionalismus a rasismus v české a slovenské vědě (1882-1948): dialog mezi sociálněvědními obory a biologií, podpořeného Grantovou agenturou České republiky.
Mediální obsah z youtube nemá být užíván jinak než ke vzdělávacím účelům a vztahují se na něj práva na duševní vlastnictví autorů podcastů.