Semináře

Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i. pořádá od roku 2002 metodologický seminář k soudobým dějinám, jehož cílem je vytvořit platformu pro akademickou diskusi nad nejnovějšími výzkumnými projekty českých dějin i mezinárodních vztahů. Semináře se konají poslední středy v měsíci od 16:00 ve studovně ÚSD (Vlašská 9).

 

Přehled aktuálně připravovaných seminářů je k dispozici zde.

—————————————————————————————————
Konání seminářů k moderním židovským dějinám sledujte na www.jewishhistory.usd.cas.cz.
Konání workshopů k romským dějinám sledujte na www.romanihistories.usd.cas.cz.

—————————————————————————————————

Březen

Československá cesta do sovětského bloku. Byla alternativa?

Proč se Československo po 2. světové válce začlenilo do sovětského bloku a „železná opona“ se spustila na jeho západní hranici? Vzdor zažitým mýtům se o tom nerozhodlo na žádné z velmocenských konferencí, nýbrž primárně v důsledku snahy československých představitelů zajistit bezpečnost státu před opakováním německé hrozby aliancí a mnohostrannou spoluprací se Sovětským svazem. V rámci dlouhého procesu, jenž má své kořeny již ve zklamání z postoje západních mocností v roce 1938, stanulo československé vedení v exilu i po osvobození na vícero důležitých křižovatkách, na nichž se ovšem vždy znovu a znovu rozhodlo vyhovět sovětským „přáním“. Až únor 1948 znamenal definitivní konec iluzí, že výměnou za stoprocentní loajalitu na mezinárodní scéně bude sovětské vedení tolerovat pokračování vnitropolitické demokracie v ČSR. Měl tento výsledek reálnou alternativu? Do jaké míry lze srovnávat československý vývoj se zkušeností dalších zemí střední a východní Evropy? Kterých kroků se mohli či měli nekomunističtí politici v čele s prezidentem Benešem vyvarovat, jestliže si přáli zachování nezávislého a demokratického Československa, a naopak které principy měli v takovém případě bezpodmínečně hájit? A jakou úlohu na cestě Československa do sovětského područí sehrály západní velmoci? Tyto komplexní otázky se pokusí zodpovědět další ze seminářů ÚSD.

Vystupující: Vít Smetana (ÚSD AV ČR)
Komentují: Oldřich Tůma (ÚSD AV ČR) a Jiří Friedl (FF UK)

Únor

Postaveny navzdory. Římskokatolické sakrální stavby v českých zemích vybudované mezi lety 1948 a 1989

V Československu bylo od konce 40. do konce 80. let 20. století postaveno několik sakrálních staveb římskokatolické církve, a to navzdory útlaku namířenému proti této instituci a jejím představitelům. Ve zmíněném odvětví stavitelství tedy existuje velmi omezená, ale přesto patrná a do veřejného prostoru – zejména lokálního a regionálního – vyzařující kontinuita. Téma nabízí několik vrstev a seminář se primárně zaměří na dvě z nich: rámec českých církevních dějin a rámec vývoje architektury a urbanismu. V jakém širším kontextu došlo k postavení liturgických prostor? Co konkrétně znamenalo úsilí o vlastní kapli či kostel pro místní komunitu? Za jakých okolností se historickým aktérům podařilo prosadit jejich záměry? Kdo zpravidla stál za ideou novostavby? Kdo naopak vystupoval proti její realizaci, respektive konsekraci? Těmito a dalšími otázkami se budeme zabývat na našem únorovém semináři.

Vystupující: Michal Sklenář (Ústav pro studium totalitních režimů)
Komentují: Barbora Spalová (FSV UK) a Anna Boučková (FF UK)

Leden

East German Students as Actors of Transformation 1987-1992

The talk explores ambiguities of students’ engagement during the political changes in East Germany around 1989. The role of students in the peaceful revolution is highly disputed. According to sociologist Wolf Lepenies, ‘students in the GDR were by no means the spearhead of the revolution’. Likewise, social scientist Hans-Hermann Hartwich claimed that ‘absolutely no ideas or initiatives for reformation’ had come from students. By way of contrast, student activists such as Peer Pasternack, Malte Sieber and Ronald Freytag question the ‘myth’ of inactive or indifferent students. These contradictory views are indicative of the paradoxical nature of revolutionary transformation. Revolutions mobilise masses eager to overthrow the social system but many of those who set out for change are part and parcel of the old system. Therefore, changing the system creates conflicts. Tainted with subconscious remnants of the old system, slowed down by the persistence of habits, conventions and beliefs, protagonists of change sooner
or later become victims of the revolutionary dynamics. This might explain why revolutionary students founded student councils in many East German universities in November 1989 but opposed the policy of ‚Abwicklung‘ (winding-up) in 1991. This talk will discuss the process of student mobilisation, self-organisation and protest with focus on the ‘Martin-Luther-Universität’ Halle-Wittenberg.

Vystoupí: Udo Grashoff (Hannah-Arendt-Institut für Totalitarismusforschung, TU Dresden)
Komentují: Petra Schindler-Wisten a Martin Pácha (oba Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i.)

 

Anotace seminářů z let 2002–2024 naleznete ZDE.

 

Tematické weby

Košík