I. Politika, instituce, moc

První oblast výzkumu se zaměřuje na studium politických a státních institucí, politického rozhodování a mocenských struktur v období komunistické diktatury (1948–1989) a po roce 1989. Tento výzkum vychází z přístupů takzvaných nových politických dějin a zabývá se nejen ústředními aktéry a formálními výsledky činnosti politických orgánů, ale také širšími sociálními a kulturními souvislostmi politiky. Kromě složení a činnosti politických subjektů a státních institucí zkoumá oddělení také hodnotový a symbolický obsah politiky. Výzkum je interdisciplinární a zahrnuje historiografické metody spolu s přístupy používanými v politologii, sociologii a mediálních studiích. Mezi hlavní výzkumné priority patří dějiny Komunistické strany Československa, pražské jaro 1968, dějiny parlamentarismu, dějiny bezpečnostních složek a ozbrojených sil a dějiny politické transformace po roce 1989. Pracovníci a pracovnice oddělení studují také demokratizaci československé a české politiky a europeizaci politických institucí a praxe v kontextu evropské integrace a globalizace.

Druhým hlavním výzkumným tématem oddělení je role Československa v mezinárodní politice od roku 1938 do devadesátých let 20. století. Tento výzkum klade důraz na dějiny diplomacie, dějiny mezinárodních vztahů a dějiny studené války. Oddělení zkoumá československý politický exil během druhé světové války a po roce 1948, aktivity Československa v rámci mezinárodního komunistického hnutí a bývalého východního bloku a jeho roli v globální studené válce. Zvláštní důraz je kladen na aktivity socialistického Československa v zemích globálního jihu, zejména na jeho spolupráci s nově dekolonizovanými zeměmi, a to jak na oficiální diplomatické úrovni, tak prostřednictvím hospodářské a vojenské spolupráce a (polo)oficiálních kontaktů s různými místními nestátními aktéry. V poslední době oddělení rozšířilo své zaměření na roli Československa (a následně České republiky) v mezinárodním politickém a ekonomickém vývoji po skončení studené války, včetně přínosu bývalého východního bloku k utváření mezinárodního uspořádání po roce 1989.

Členové oddělení

vedoucí: Bílý Matěj, Taterová Eva
Devátá Markéta, Dobeš Jan, Gjuričová Adéla, Hlaváček Jiří, Hoppe Jiří, Ivančík Matej, Janíčko Michal, Kocian Jiří, Koura Jan, Krátká Lenka, Mücke Pavel, Pernes Jiří, Pinerová Klára, Průchová#Hrůzová Andrea, Smetana Vít, Štefek Martin, Tůma Oldřich, Zahradníček Tomáš, Jemelka Martin, Kurusová Lucie, Ševeček Ondřej

Tematické weby

Košík